Czas na ubezpieczenie samochodu po zakupie

Sprawy związane z zakupem samochodu nie kończą się na podpisaniu umowy i dokonaniu płatności. Trzeba jeszcze przerejestrować auto, ubezpieczyć itd. Wszystko to jest niezwykle ważne, by móc pełnoprawnie się nim poruszać. A skoro o ubezpieczeniu mowa, to kiedy od zakupu trzeba wykupić OC? 

Ważność ubezpieczenia OC a zakup samochodu

Przed zakupem samochodu, najlepiej nawet przed samymi oględzinami auta u sprzedającego, dobrze jest sprawdzić datę ważności ubezpieczenia OC. Jak wiadomo, jest ono bardzo ważne, gdyż bez aktualnego OC nie można samochodem jeździć. W zasadzie to nawet ubezpieczenie trzeba płacić, jeśli samochód stoi i to niezależnie od jego stanu technicznego i sprawności. Jeśli na przykład auto już za chwilę straci ważność OC, trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem. Jeżeli polisa będzie ważna jeszcze przez długi czas, sytuacja jest dużo lepsza. Jednak o tym, już w oddzielnym punkcie. 

Kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie?

Wiele osób jeszcze przed dokonaniem transakcji dopytuje, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie. Zmienia się właściciel, to wydaje się, że pojawia się z automatu konieczność wykupienia ubezpieczenia. Tymczasem jest inaczej. Jeżeli auto ma jeszcze aktualne ubezpieczenie i polisa jest już opłacona, to wystarczy tylko to ubezpieczenie przenieść na nowego właściciela auta. Nie ma potrzeby rezygnowania z aktualnego ubezpieczenia i szukania nowej oferty, celem ubezpieczenia samochodu w innej firmie. Warto też podkreślić, że to sprzedający powinien zgłosić sprawę sprzedaży auta do towarzystwa ubezpieczeniowego, wskazując nowego nabywcę. 

W związku z powyższym, jeśli chodzi o ubezpieczenie, w tej sprawie kupujący niewiele musi robić. Wystarczy, że zorientuje się, czy to OC po prostu jeszcze jest i jak długo będzie ważne. Nie ma sensu ponosić dodatkowych kosztów, kiedy nie jest to konieczne. A ubezpieczenie jak wiadomo, do tanich dziś nie należy. Z drugiej strony, jeśli auto już nie ma ubezpieczenia albo niedługo się kończy, trzeba zastanowić się, czy warto je kupić. Chodzi tu głównie o starsze roczniki.