Jak sprowadzić auto z USA na mienie przesiedleńcze?

Nabyłeś samochód w USA i chcesz wrócić do kraju, jednak przerażają Cię opłaty celne? Na szczęście istnieje rozwiązanie, aby legalnie uniknąć takich niepotrzebnych kosztów. Jednak trzeba spełnić kilka szczególnych warunków. W celu zmniejszenia kosztów można sprowadzić samochód na mienie przesiedleńcze. Co to znaczy? 

Co oznacza termin „przesiedleńcze mienie”?

Mienie przesiedleńcze w Stanach Zjednoczonych ma miejsce, gdy dana osoba chce opuścić ten kraj, zabierając przy tym cały swój majątek. Warto pamiętać, że warunki mienia przesiedleńczego należy przyjąć z kraju, z którego się wyjeżdża, a nie do którego się przyjeżdża. Mienie przesiedleńcze jednak nie przysługuje każdemu. Osoba taka musi spełnić konkretne wymogi. Przewożąc swój majątek w takim trybie (również i samochód) jesteśmy zwolnieni z opłat celnych.

Co uzyskamy, sprowadzając samochód na mienie przesiedleńcze?

Sprowadzając samochód w taki sposób, właściciel pojazdu może zaoszczędzić dużo środków finansowych. Dlaczego? Ponieważ nie musi uiszczać akcyzy oraz opłaty celnej, których wartości są determinowane poprzez skalę procentową. Korzyści można upatrywać również w podatku VAT. Poprzez sprowadzany samochód na mienie przesiedleńcze właściciel takiego pojazdu może obniżyć sobie stawkę VAT. Pierwotnie w Polsce stawka ta wynosi 23%, jednak przy mieniu przesiedleńczym podatek ten wynosi jedynie 9%. 

Warunki pozwalające sprowadzić samochód na mienie przesiedleńcze


Jak już wspominaliśmy, aby sprowadzić samochód na mienie przesiedleńcze, właściciel musi spełnić parę warunków. Po pierwsze, właściciel auta musi udokumentować pobyt w Stanach Zjednoczonych przez minimum rok oraz użytkowanie pojazdu przez minimum pół roku.

Po drugie auto po przyjeździe do Polski nie może zostać sprzedane – przecież auto w założeniu jest pojazdem prywatnym stanowiącym skład osobistego majątku. Co więcej, auto w Polsce może być używane wyłącznie w celach prywatnych, a nie zawodowych. Zgodnie z tą zasadą, takie auto nie może być częścią floty firmy. Jeżeli te zasady nie będą przestrzegane, odpowiedni organ nałoży karę oraz konieczność uiszczenia opłat, z których dana osoba została pierwotnie zwolniona.