Jakie wybrać tarcze hamulcowe do motocykla?

Tarcze hamulcowe do motocykli to niezwykle ważne elementy wyposażenia każdego dwukołowego pojazdu. Dlaczego? Przede wszystkim wpływają na jakość jazdy, a także na bezpieczeństwo!

Nie oszukujmy się, ale źle działające tarcze hamulcowe do motocykli, mogą spowodować nawet wypadek. Powinniśmy zatem dobrać odpowiednie tarcze do naszego motocyklu. Jakie tarcze hamulcowe do motocykli są godne naszej uwagi, co decyduje o tym, że dana tarcza hamulcowa jest dobra dla naszego modelu motocyklu?

Funkcje tarcz hamulcowych do motocykli

Jak działają tarcze hamulcowe do motocykli? Ich najważniejszą funkcją jest współpraca z klockami, by skutecznie oraz bezpiecznie hamować. Co istotne, tarcze hamulcowe oddają także ciepło, dzięki temu nie dochodzi do przegrzania się klocków oraz przyczynia się do ich dłuższej żywotności. Dla wielu motocyklistów bardzo ważny jest także efekt wizualny. Możemy zakupić różnorodne i designerskie tarcze hamulcowe do motocykli, wszystko zależy od naszych preferencji. Bardzo istotne jest także to, abyśmy wybrali takie tarcze, które będą odporne na ścieranie się. Powinny nam służyć jak najdłużej, abyśmy nie musieli zbyt często ich wymieniać na nowe. Jak wiadomo, jest to oczywiście dodatkowy koszt. Warto zatem postawić na produkt od dobrego producenta, ciekawe propozycje tarcz hamulcowych do motocykli znajdziemy w sklepie: https://www.motobros.pl/. Co przyda się natomiast do konkretnego modelu motocykla?

Tarcze hamulcowe do jazdy drogowej

Możemy wyróżnić dwa rodzaje tarcz hamulcowych do motocykli z homologacją oraz bez homologacji. Pierwszy rodzaj nadaje się idealnie do ruchu drogowego, pamiętajmy jednak, że jeżeli zauważamy, że nasze tarcze nie działają prawidłowo lub motocykl nie hamuje poprawnie, koniecznie natychmiast wymienimy je na nowe! Najpopularniejsze są chyba tarcze przeznaczone do ruchu drogowego. Tutaj możemy wyróżnić tarcze hamulcowe do motocykli stałe oraz pływające. Pierwszy rodzaj montowany jest do piasty, natomiast tarcze pływające składają się z dwóch dysków. Jeden dysk również montowany jest do piasty, a drugi jest zewnętrzny. Wiele osób twierdzi, że są to tarcze lepszej jakości, ponieważ zapewniają lepsze hamowanie motocykla.

Tarcze hamulcowe do motocykli do jazdy wyścigowej

Bardzo wiele osób decyduje się także na zakup tarcz hamulcowych przeznaczonych do wyścigów. Niektóre osoby kupują specjalnie motocykl po to, aby się ścigać. Tutaj możemy wyróżnić przede wszystkim tarcze hamulcowe pływające, które zapewniają bardzo dobrą drogę hamowania, nie ścierają się oraz świetnie współpracują z klockami hamulcowymi. Co istotne, ten rodzaj tarcz zapewnia także o wiele niższe zużycie niż w przypadku zwykłych, drogowych. Tarcze hamulcowe do motocykli przeznaczone do jazdy wyścigowej bardzo dobrze także wyglądają. Cechuje je naprawdę ozdobne wzornictwo, dzięki temu każdy wybierze coś dla siebie! Tarcze hamulcowe przeznaczone do jazdy wyczynowej cechuje także większa ilość nitów, które łączą dysk zewnętrzny z wewnętrznym, co zapewnia o wiele bardziej płynną pracę oraz lepszą skutecznością hamowania. Wśród tarcz hamulcowych montowanych w motocyklach, przeznaczonych do wyścigów, możemy wyróżnić także tarcze bardzo lekkie, wykonane z aluminium, które można używać jedynie na torze wyścigowym.