Mały stół i wielkie możliwości

Stół to mebel niezbędny w każdym mieszkaniu. Nie zawsze musi to być jednak duży, stylowy stół z sześcioma krzesłami. W niewielkiej przestrzeni zająłby on praktycznie cały pokój. Mały stół do salonu czy jadalni ma bardzo wielkie możliwości i – bynajmniej – nie musi to być tylko stolik kawowy. W końcu, „mały może więcej”.

 

Funkcjonalny mały stół do jadalni

 

Mały stół do jadalni może się sprawdzić. Co prawda jadalnia zwykle kojarzy nam się z przestrzenią, której centralnym elementem jest stół z krzesłami, jednak w praktyce rzadko można wygospodarować tak dużo miejsca. Jadalnia – o ile można sobie na nią pozwolić – bywa często wciśnięta między kuchnię a salon. Stół, który tam się znajdzie może zająć naprawdę dużo przestrzeni. Żeby sobie z tym poradzić, można zastosować najprostsze triki. Można wybrać mały stół do jadalni, który będzie rozsuwany. Na co dzień nie będzie zabierał nam miejsca, natomiast gdy odwiedzą nas goście wystarczy rozsunąć mebel i mamy miejsce, by ugościć wszystkich. 

Hitem ostatnich sezonów jest stół przymocowany do ściany. Złożony, przypomina wiszącą szafkę – niekiedy nawet obraz w ramach, więc jest typowym elementem dekoracyjnym. Po rozłożeniu natomiast zmienia się w zwykły stół. Mało tego, po otwarciu, wewnątrz znajdują się otwarte półki, na których można ustawić np. zastawę albo podkładki pod talerze. Ten model stołu zajmuje najmniej miejsca ze wszystkich dostępnych na rynku. Żeby umieścić go w pomieszczeniu potrzeba tylko kawałka wolnej ściany. 

 

Stół do salonu jako element designu

 

Podobnie sprawa się ma w przypadku salonu. Niektórzy mogą sobie pozwolić na tradycyjny drewniany stół z krzesłami, który ustawią pośrodku pokoju lub nieco na boku. W wielu mieszkaniach jednak jest tak mało miejsca, że taki mebel zająłby praktycznie prawie całe pomieszczenie. Wówczas pozostają dwa rozwiązania: postawić na stoliki kawowe albo wybrać mały stół do salonu. Prawdą jest, że codziennie nie przyjmujemy wielu gości i nie urządzamy wystawnych obiadów albo kolacji wzorem Włochów czy Hiszpanów. Rozkładany stół jest więc tu najlepszym rozwiązaniem.

Jeżeli natomiast nie chcemy tu umieszczać rzucającego się w oczy mebla, można zdecydować się na kawowy mały stół do salonu z drugim wsuwanym pod niego. Taki zestaw wygląda nowocześnie, a ustawiony przed kanapą lub sofą staje się elementem aranżacji. Dostępne są różne kształty: kwadratowe, prostokątne, owalne, okrągłe, a nawet narożne, wykonane z różnych materiałów i w wielu kolorach, wiec dopasowanie odpowiedniego nie będzie stanowiło problemu. Innym rozwiązaniem jest okrągły stół, który już za sprawą kształtu optycznie powiększa przestrzeń oraz nadaje salonowi przytulności.  

 

Mały stół na balkon

 

Mały stół na balkon to element, bez którego nie wyobrażamy sobie tego miejsca. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, balkon jest kawałkiem przestrzeni na świeżym powietrzu. Każdy chce więc mieć tam swój azyl. Mały stół na balkon jest meblem, który koniecznie musi się tam znaleźć. Wybór jest naprawdę duży, wszystko zależy od dostępnej przestrzeni. Do najmodniejszych należą drewniane lub metalowe składane stoliki. Co jednak zrobić, gdy przestrzeń jest niewielka? Żaden kłopot. W takim przypadku wystarczy kupić stolik podwieszany na balustradzie lub mocowany do ściany. Może mieć formę blatu opartego na drewnianym szkielecie albo wąskiej szafce z opuszczaną klapą, za którą kryją się półki i przegródki. Jest wiele modeli, które z pewnością spełnią swoją rolę. Mały stół na balkon można też wykonać z materiałów mniej oczywistych, np. z palet, skrzynek na owoce, pnia drewna, a nawet ze stolika po starej maszynie do szycia. Niezależnie od rozwiązania, każdy posiłek na świeżym powietrzu będzie smakował zupełnie inaczej niż w pomieszczeniu.