obrus

Wykorzystanie obrusów lnianych w aranżacji wnętrz

Lniane obrusy i bieżniki cenione są ze względu na swój uniwersalny charakter. Sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach klasycznych, jak i nowoczesnych. Są odpowiednie na każdą okazję, czego nie można powiedzieć o np. wyrobach wykonanych z syntetyków. O czym warto pamiętać, decydując się na lniane obrusy?

Dlaczego warto zdecydować się na bieżniki i obrusy lniane?

Wyroby z lnu, czyli również obrusy lniane są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na działanie wysokich temperatur. Można je bez obaw prać i prasować, bez strachu o naruszenie ich struktury. Dodatkowo lniane obrusy i bieżniki są odporne na rozciągania, przetarcia, dlatego nawet po wielu praniach nie tracą swojego ładnego wyglądu.

Włókno lnu cechy wysoka hipoalergiczność. Oznacza to, że są one w 100% bezpieczne dla alergików, a do tego nie elektryzują się — tym samym nie przyciągają kurzu tak jak np. bawełna czy wspomniane tworzywa sztuczne. Wysokiej jakości lniane obrusy posłużą w naszych domach przez wiele lat również dlatego, że len nie przyjmuje zabrudzeń i dobrze radzi sobie z plamami dzięki grubym splotom włókien.

Jak dbać o lniane obrusy?

Len wymaga prasowania. Najlepiej czynność tę wykonywać, gdy produkt jest delikatnie wilgotny, gdyż wtedy rozprasowanie wszelkich zgniotów będzie mniej kłopotliwe. Obecnie produkowane lniane obrusy wykorzystują nowoczesne techniki obróbki włókien, przez co wyroby te nie są już tak bardzo przykre w dbaniu o nienaganną formę, jak dawniej. Ci, którzy nie przepadają, za żelazkiem mogą odetchnąć z ulgą, gdyż obrusy lniane jako jedne z nielicznych można prezentować w swej naturalne pomiętej odsłonie, co będzie nie oznaką lenistwa, a byciem w zgodnie ze współczesnymi trendami wnętrzarskimi. Chcąc, by len zawsze prezentował się nienagannie, nie zaleca się trzymania lnianych obrusów w workach foliowych lub zamkniętej szafie, co więcej należy je używać i regularnie prać, by wzmacniać włókna i czynić je bardziej sprężystymi, co poprawi ich efekt wizualny na stole.