Czy profesjonalne usługi druku 3D to rozwiązanie lepsze od zakupu drukarek?

W dzisiejszych czasach, druk 3D powoli staje się nowym standardem w przemyśle produkcyjnym. Na światowych rynkach nie brakuje bowiem firm, drukujących części do komputerów, figurki kolekcjonerskie na licencji, oprawy do okularów czy też protezy. Powodem jest tu przede wszystkim ogromna efektywność takiego rozwiązania – drukarki psują się bardzo rzadko, ceny materiałów są bardzo przystępne, zaś pracownicy nie muszą posługiwać się precyzyjnie specjalistycznymi narzędziami. Szacuje się, że w produkcji niskoseryjnej opartej na druku, czas realizacji zostaje skrócony nawet o połowę. Wielu przedsiębiorców zastanawia się jednak, co dokładnie jest tu lepszym rozwiązaniem – zakup drukarki czy skorzystanie z profesjonalnych usług druku 3D. Oto, co powinniśmy wiedzieć na ten temat.

Kiedy profesjonalne usługi druku 3D naprawdę się opłacają?

Outsourcing to rozwiązanie, polegające na przesłaniu modelu produktu firmie, świadczącej usługi druku 3D. Po zapoznaniu się z modelem, a także ewentualnym skorygowaniu wszelkich nieprawidłowości, specjalista poddaje projekt wycenie, po czym drukuje go, odsyłając nam ukończony przedmiot. Opcja ta jest niezwykle korzystna z wielu powodów. Do najczęściej przytaczanych możemy tu zaliczyć:

  • bardzo wysokie ceny profesjonalnych drukarek
  • konieczność regularnego szkolenia kadry pracowniczej
  • kupowanie niezbędnych filamentów
  • dużą ilość przestrzeni, zajmowanej przez największe drukarki, mogącą utrudnić montaż w mniejszych obiektach

Warto więc zastanowić się, czy nasza firma faktycznie wymaga zakupu drukarki. Szczególnie, że w dzisiejszych czasach, outsourcing nierzadko wiąże się ze współpracą z partnerem, dysponującym najnowocześniejszym sprzętem na rynku.

Jaka firma, świadcząca usługi druku 3D, jest najlepsza?

Przede wszystkim taka, która odznacza się nie tylko nowoczesnym parkiem maszynowym, ale też rzetelnością. Wybierając firmę, oferującą usługi druku 3D, powinniśmy stawiać wyłącznie na przedsiębiorstwa sprawdzone, o wieloletnim doświadczeniu. Przykładem jest tu chociażby polska firma ProSolutions, zajmująca się profesjonalnym drukiem już od 2005 roku, wykorzystując w tym celu technologie, opracowane przez markę Stratasys. Uzyskamy bowiem wówczas pełną gwarancję, że nad prawidłowością druku będą czuwać osoby, zaznajomione z różnego rodzaju materiałami oraz technikami.