Dobieramy buty

Zdrowie dziecka dla każdego rodzica niewątpliwie jest najważniejsze. Jednym z elementów jest dbanie o stopy i prawidłowy chodzenie. Dlatego tak ważnym aspektem jest prawidłowe dobranie rozmiaru butów. Zakup pierwszych butów dziecka często jest dla rodziców wyzwaniem. Postaramy się dzisiaj podpowiedzieć na co zwracać uwagę.

Pierwsze buty powinny zostać kupione w momencie jak dziecko zacznie chodzić. Zanim nie stawia pierwszych kroków nie warto zakładać butów czy też skarpetek ze sztywnymi podeszwami. Dlaczego? Ponieważ zaburza to poznawanie w sposób naturalny, czyli stopami świata przez dziecko. Kiedy już dziecko zacznie chodzić to warto odwiedzić https://bootstore.pl i kupić tam odpowiednie obuwie. Dziecko powinno mieć wygodne buty, które będą miały odpowiednią amortyzację. Oczywiście dziecko nadal może biegać boso po trawniku czy też plaży.

Kup nowe buty

Często praktyką jest to, że rodzeństwo nosi buty po swoich starszych braciach lub siostrach. Nie jest to do końca prawidłowe. Co prawda pozwala to zaoszczędzić trochę pieniędzy, jednak może się niekorzystnie odbić na stopach naszego dziecka. Dlaczego tak jest? Każde dziecko chodzi w inny sposób a co za tym idzie inaczej układają się buty. Wyobraźmy sobie sytuację, że dziecko będzie nosiło buty po kimś, kto miał wadę stóp. Jest spora szansa na to, że taka sama wada pojawi się u drugiego dziecka.

Właściwy rozmiar

Wybór właściwego rozmiaru buta dla dziecka jest kluczowy. Nie powinniśmy kupować buta na czuja. Należy zmierzyć w domu długość i najlepiej szerokość stopy dziecka i z takimi wymiarami udać się do sklepu. Tam już sprzedawca za pomocą specjalnych tabeli dobierze prawidłowy rozmiar. Warto mieć zawsze zapas około centymetra. Dziecko przymierza buta i powinno się przejść kilka kroków. Wart również sprawdzić, w którym miejscu jest najdłuższy palec dziecka. Wówczas będziemy wiedzieć czy dobrze dobraliśmy buty. Jeżeli nie możemy wyczuć palca zawsze orzemy wyciągnąć wkładkę i przyłożyć do niej stopę. Jednak taka metoda ze względu na możliwość przesunięcia się stopy w bucie nie jest zbyt dokładna.