Dobry sklep motocyklowy – czy wystarczy, by samodzielnie stuningować motocykl?

W czasach globalnej wioski, kiedy świat zmniejszył się do wymiarów telefonu w naszej kieszeni, a podglądanie usankcjonował Facebook, ludzie nie chcą naśladować biernie innych, pragną zwrócić na siebie uwagę. Kupno określonego modelu motocykla nie wystarcza. Ważniejsza stała się oryginalność, możliwość wyróżnienia się z tłumu. Wielu jest skłonnych sporo zapłacić za wyjątkowość, możliwość pochwalenia się posiadaniem jedynej takiej maszyny na świecie. Czy sklep motocyklowy wystarczy, by zmienić Twój motocykl w wymarzonego stalowego rumaka?

Zanim ruszysz ku doskonałości

Zloty to okazja do spotkania pasjonatów, poczucia wyjątkowej więzi, która łączy wyznawców motocyklizmu. Ale nie tylko. Po powrocie, gdy emocje wciąż buzują w żyłach, często pojawia się pomysł na skopiowanie podpatrzonych rozwiązań lub urzeczywistnienia własnych pomysłów. Zanim wkroczysz na krętą i stromą ścieżkę realizacji swoich fantazji, zacznij od przyjrzenia się silnikowi. Zrób porządny przegląd, bo stan techniczny Twojej maszyny musi być idealny.

Tuning mechaniczny

Modyfikacje mechaniczne dotyczą najczęściej „brzmienia” maszyny czy poprawy jej osiągów. Niektórzy motocykliści marzą o basowym pomruku i dlatego decydują się na wymianę układu wydechowego. Taki tuning wykonuje się w motocyklach o mniejszej pojemności, które z tego właśnie powodu nie brzmią jak Harley-Davidson. Dla innych ważniejsze są możliwości własnej maszyny i dlatego wymieniają elementy silnika – montują większy gaźnik czy dodatkowe wloty w filtrze paliwa, szukają m.in tłoczek zacisku hamulcowego zestaw naprawczy. We wszystkie te części zaopatrzy nas sklep motocyklowy.

Tuning optyczny

Niektórym motocyklistom nie wystarcza poprawienie technicznych możliwości swojej maszyny. Dla nich motocykl to nie środek lokomocji, a styl życia, którego wizytówką staje się właśnie wygląd maszyny. I tu możliwości jest o wiele więcej niż przy tuningu mechanicznym, a rozpiętość kosztów ogromna. Mniej wymagający mogą poprzestać na gadżetach, które oferuje niemal każdy sklep motocyklowy. To ozdobne wentyle, wzorzyste tank pady, folia stickerbomb, którą można okleić plastiki, nie ryzykując ich uszkodzenia. Możliwości jest jednak o wiele więcej, ale ich pułap cenowy znacznie wyższy. Wspaniałe efekty przynosi artystyczne malowanie aerografem. W Polsce można znaleźć pracownie zajmujące się tego typu usługami, ale koszty są znaczne i czas oczekiwania długi.

Współcześnie niemal każdy sklep motocyklowy ma tak bogatą ofertę akcesoriów, że samodzielny tuning to przyjemność, na którą każdy może sobie pozwolić. Ograniczają tylko budżet i wyobraźnia.