Sklepy jak showroom

Tradycyjna definicja sklepu odchodzi w zapomnienie. Już niedługo tradycyjne sklepy będą służyły głównie do tego, aby towar pooglądać i przymierzyć. Następnie klient będzie mógł kupić wybraną rzecz przez Internet.

Coraz więcej osób chodzi do galerii handlowych głównie po to, aby wybrać, pooglądać i przymierzyć daną rzecz. Klienci nie kupują jednak takich rzeczy od razu. Wolą poszukać ofert przez Internet, gdzie ten sam produkt mogą kupić taniej niż w sklepie stacjonarnym. Dzięki temu zakupy internetowe są dla nich dużo bardziej korzystne. Jest to tendencja korzystna dla klientów, ale mało świetlana dla sklepów stacjonarnych. Szczególnie tych, które opierają swoją sprzedaż na tradycyjnych kanałach. Radzi się im, aby rozważyły przeniesienie do Internetu, po tutaj właśnie jest największy potencjał sprzedażowy.

Zmiany naszych zwyczajów zakupowych wpłyną na modyfikację roli sprzedawców w sklepach stacjonarnych. Klienci będą oczekiwać od nich m.in. pomocy w szybkiej realizacji zakupów, udzielenia o produktach lub usługach takich informacji, których nie ma w Internecie, czy weryfikacji opinii o produkcie, z którymi zetknęli się w sieci. Ponadto, klienci będą chcieli otrzymywać dodatkowe rabaty i gratyfikacje za to, że zdecydują się na zakup produktów w sklepie stacjonarnym, a nie w sklepie internetowym.

Rozwój sklepów internetowych i wyparcie przez nie sklepów stacjonarnych jest nieuniknione. Bez dwóch zdań już teraz sklepy stacjonarne są coraz mniej oblegane i dużo korzystniejsze jest dla klientów robienie zakupów przez Internet. W miarę rozwoju być może sklepy stacjonarne w ogóle przestają istnieć, lub po prostu zamienia się w showroom, w którym można będzie jedynie pooglądać towary, które chce się kupić przez Internet. Jest to prawdopodobne zjawisko.

Sklepy stacjonarne muszą więc mieć się na baczności, jeżeli nie chcą zostać wyparte przez swoich internetowych odpowiedników. Na pewno istotne jest, aby podejmować nowe działania, które będą w stanie zachęcać klientów do kupowania rzeczy w sklepie stacjonarnym.